Ahmet Kaya kimdir, Mezarı nerededir?

Ahmet Kaya kimdir, Mezarı nerededir?

25

İstanbul

Ahmet Kaya kimdir, Mezarı nerededir?

Ahmet Kaya kimdir, Mezarı nerededir?, Ahmet Kaya kimdir, Mezarı nerededir?
Ahmet Kaya kimdir, Mezarı nerededir? 16 Kasım 2000 yılında Pariste bulunan evinde Hoşçakal Gözlüm adlı albümünün kayıtlarını yapmakta olduğu sıralarda, evinde gece yarısı kalp krizi geçirerek hayata gözlerini yuman Ahmet Kaya'nın 16. ölüm yıl dönümü bu gün anma töreni ile hatırlanacak. 16.11.2016
Ahmet Kaya kimdir, Mezarı nerededir?

Ahmet Kaya kimdir, Mezarı nerededir? 16 Kasım 2000 yılında Pariste bulunan evinde Hoşçakal Gözlüm adlı albümünün kayıtlarını yapmakta olduğu sıralarda, evinde gece yarısı kalp krizi geçirerek hayata gözlerini yumdu. 17 Kasım 2000'de Paris'te Peré Lachaise mezarlığına defnedildi. İşte Ahmet Kaya'nın kısa hayat hikayesi

AHMET KAYA KISA HAYAT HİKAYESİ

1957 yılında Malatya'da doğdu. Babası devlete ait Sümerbank fabeikasında işçi olan Ahmet Kaya ilkokulu malatyada okudu. Müzik merakı ise kendisi daha 6 yaşındayken babasının kendisine almış olduğu bağlama ile başladı.

Okul dışındaki zamanlarında plak satan bir dükkanda çalışmaya başlayan Kaya ailenin ekonomik zorluğa düşmesinden dolayı 1972 yılında İstanbul'a taşındı. Ahmet Kaya artık okulu bırakmıştı. Ailesine katkıda bulunabilmek için işportacılık yapan Kaya bir çok işyerinde de çırak olarak çalıştı.

Askerden geldikten sonra ekonomik sıkıntılar nedeniyle bir süre daha çalıştıktan sonra 1985 yılında uzun uğraşlar sonucu çıkarttığı "Ağlama Bebeğim" albümü ilk albümü idi. Ardından Şan Tiyatrosunda küçük bir konser verdi. Ancak albümü kısa bir süre sonra toplatıldı. Ardından aynı yıl ikinci albümünü çıkartan Ahmet Kaya bu esnada Selda Bağcan'ın kardeşi Sezer Bağcan ile tanıştı.

GÜLTEN HAYALOĞLU YUSUF HAYALOĞLU

Ahmet Kaya için patlama ise sonradan eşi olacak olan Gülten Hayaloğlu ve kardeşi Yusuf Hayaloğlu ile tanışması ile oldu. Gülten Hayaloğlu'nun Nevzat Çelik'ten getirdiği Şafak Türküsü şiiri aynı zamanda albümün ismini de alacaktı. 1986 yılında çıkan albüm büyük bir patlama yaptı ve Ahmet Kaya'nın tanınmasını sağladı.

Ardından geçen yıllardan sonra hakkındaki suçlamalar nedeniyle Almanya'ya kaçan Ahmet Kaya sonrasında Fransa'da yaşamaya devam etti. Ve 16 Kasın 2000'de Paris'te kalp krizi sonucu öldü.

Kaynak: haberiyakala.com

Yorum Ekle
Yukarı Git