Avrasya Tüneli geçiş ücreti ne kadar, geçişler ne zaman başlaya

Avrasya Tüneli geçiş ücreti ne kadar, geçişler ne zaman başlayacak?

23

İstanbul

Avrasya Tüneli geçiş ücreti ne kadar, geçişler ne zaman başlayacak?

Avrasya Tüneli geçiş ücreti ne kadar, geçişler ne zaman başlayacak?, İşte Avrasya Tüneli geçiş ücreti!
Avrasya Tüneli'nde araç geçişleri ne zaman başlayacak? Avrasya Tüneli'nden geçişler kaç para olacak? İşte tünel hakkındaki bilgiler... 21.12.2016
Avrasya Tüneli geçiş ücreti ne kadar, geçişler ne zaman başlayacak?

Avrasya Tüneli resmen açıldı.. İstanbul Boğazı'nı yer altından geçecek olan Avrasya Tüneli'nin açılış töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım da yer aldı.

Açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan; "Yılbaşına kadar tünelin geçiş ücreti 15 TL olacak ve gelir şehit ailelerine aktarılacak" dedi. Yılbaşından sonraki ücret daha sonra açıklanacak.

Tünelin geçiş ücretinde dolar kuru baz alınıyor. Tünel geçiş ücreti otomobiller için 4 dolar + KDV (yaklaşık 17 lira), minibüsler için 6 dolar + KDV (yaklaşık 25 lira) karşılığı Türk Lirası olarak belirlenmişti. Her iki yönde de ödeme yapılacak.

ARAÇ GEÇİŞLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Tünelin resmi açılışı yapılsa da henüz araç geçişleri başlamadı. Tünelden araç geçişleri, 22 Aralık sabah saat 07.00'den itibaren başlayacak.

24 SAAT AÇIK OLACAK MI?

Tünel 30 Ocak'a kadar 24 saat değil, belli bir süre çalışacak. 14 saatle (sabah 07.00-akşam 21.00) başlayacak uygulama ile en geç 30 Ocak'ta 24 saat çalışma sistemine geçilecek

HANGİ ARAÇLARIN GEÇİŞİ YASAK?

Tünelden sadece otomobiller ve minibüsler geçebilecek. Ayrıca araçlar için yükseklik sınırı 2,8 metre.

arjpg

HGS VE OGS İLE GEÇİLEBİLECEK

Tünelin, iki gidiş ve iki geliş yolunda hem HGS hem OGS ile geçiş yapılabilecek. Ayrıca bir nakit gişesi bulunmayacak, araçtaki yolcular için ayrıca ödeme yapılmayacak.

AZAMİ HIZ 70 KM OLACAK

Güzergahta yolculuk süresi 100 dakikadan 15 dakikaya kadar inecek. Avrasya Tüneli'nde hız sınırı 70 km olacak.

TOPLAM UZUNLUĞU 14,6 KİLOMETRE

İstanbul'da araç trafiğinin yoğun olduğu Kazlıçeşme-Göztepe hattında hizmet verecek olan Avrasya Tüneli, toplam 14,6 kilometrelik bir güzergahı kapsıyor.

EN DERİN YERİ DENİZİN 106 METRE ALTINDA

Projenin 5,4 km'lik kısmı deniz tabanı altına özel bir teknolojiyle inşa edilen iki katlı tünelden ve diğer metotlarla inşa edilen bağlantı tünellerinden oluşuyor. Tünelin en derin bölümü deniz seviyesinden 106 metre aşağıda bulunuyor.

Yorum Ekle
Yukarı Git