Bağımsız Yaşam İçin Okuma Yazma Öğreniyorlar

Bağımsız Yaşam İçin Okuma Yazma Öğreniyorlar

21

İstanbul

Bağımsız Yaşam İçin Okuma Yazma Öğreniyorlar

, Bağımsız Yaşam İçin Okuma Yazma Öğreniyorlar
Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezinde 17-35 yaş arasında hafif ve orta düzeyli zihinsel engelli 10 bireye okuma yazma kursu veriliyor. 30.04.2018
Bağımsız Yaşam İçin Okuma Yazma Öğreniyorlar

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi’nde, eğitimler devam ediyor. Merkezde hafif ve orta düzeyde engelli ve eğitim almaya müsait, 17 – 35 yaş aralığından olan 10 bireye okuma yazma kursu veriliyor. Okuma yazma kursu ile bireylere, kendi hayatlarını bağımsız bir şekilde sürdürebilmeleri, toplumsal hayata katılımlarının arttırılması ve mesleki becerilerinin arttırılması amaçlanıyor.

TOPLUMSAL HAYATA TUTUNABİLECEKLER

Okuma yazma kursu gören 10 hafif ve orta düzeyde zihinsel engelli öğrenci, merkezde özel eğitim programı kapsamında kurs görüyor. Programla birlikte engelli olmayan bireylerle birlikte uygulamalı faaliyetlerde bulunuluyor. Eğitim kursuyla bireylerin toplumsal hayata tutunması hedefleniyor.

CEMİL MERİÇ ENGELSİZ YAŞAM MERKEZİ

Eğitim içeriği birey ve aile odaklı bütüncül sosyal destek mantığı ile projelendirilen Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi’nde uygun öğrencilerin istihdamına yönelik kurs ve programlar da planlanıyor. Bu kapsamda yapılacak eğitim için İzmit, Başiskele ve Kartepe ilçeleri pilot bölge seçildi. Öğrenciler evlerinden alınıp eğitimleri sonrası tekrar evlerine bırakılıyor. Hedef yararlanıcı olarak; 17-35 yaş aralığında bulunan, eğitilebilir ya da öğretilebilir durumda olan, hafif ve orta düzeyde zihinsel engelli bireyler belirleniyor. Ön kayıt ve kurulda değerlendirme sonrası uygun bulunan öğrenci adayları uyum sürecine tabi tutuluyor.

okuma_yazma

Yorum Ekle
Yukarı Git