Başbakan Yıldırım Malta'da konuştu!

Başbakan Yıldırım Malta'da basın açıklaması yaptı

20

İstanbul

Başbakan Yıldırım Malta'da basın açıklaması yaptı

Başbakan Yıldırım Malta'da konuştu!, Başbakan Yıldırım Malta'da konuştu!
Başbakan Binali Yıldırım, Malta Cumhurbaşkanı Marie Louise Coleiro Preca ile görüştü. Görüşmenin ardından Castille Sarayı'na geçen Yıldırım, burada Malta Başbakanı Muscat ile ortak basın toplantısı düzenledi. 17.02.2017
Başbakan Yıldırım Malta'da basın açıklaması yaptı

Başbakan Binali Yıldırım, Malta Cumhurbaşkanı Marie Louise Coleiro Preca ile görüştü.

thumbs_b_c_58040b9fdde6e74e13d8ec7b35e71399

Resmi ziyaret kapsamında Malta'nın başkenti Valletta'da bulunan Başbakan Yıldırım, ilk olarak Malta Cumhurbaşkanı Preca ile San Anton Sarayı'nda bir araya geldi.

Basına kapalı gerçekleşen görüşme, 50 dakika sürdü.

201602FNew_folder_22Fmalta

CASTİLLE SARAYI'NDA RESMİ TÖRENLE KARŞILANDI

Preca ile görüşmesinin ardından Castille Sarayı'na geçen Yıldırım, burada Malta Başbakanı Joseph Muscat tarafından karşılandı.

201602FNew_folder_22Fyil

Resmi tören, Yıldırım ve Muscat'ın tören alanındaki yerlerini almasının ardından iki ülke milli marşlarının çalınmasıyla başladı.

Başbakan Yıldırım, daha sonra tören kıtasını selamladı. İki ülke heyetlerinin takdiminin ardından Yıldırım ve Muscat baş başa görüşmeye geçti.

Törende, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız ile Türkiye'nin Valetta Büyükelçisi Reha Keskintepe de hazır bulundu.

İşte Binali Yıldırım-Muscat ortak basın açıklamasından satır başları

Malta'nın AB dönem başkanlığı içerisinde AB-Türkiye ilişkilerinin daha da geliştirilmesi ve güncellenmesine karar verilen Gümrük Birliği anlaşmasının çalışmalarına başlanmasını ümit ediyoruz. Sayın Başbakanın gereken desteği vereceğinden eminiz.15 Temmuz'da Türkiye'ye ve Türk hükümetine destek vermelerini takdirle karşılıyoruz.

MÜLTECİ SORUNUNU DEĞERLENDİRDİK

Sayın Başbakan ile mülteci sorununu ve Suriye'de barışın tesis edilmesi siyasi çözümün bulunması konularını ele aldık. Bu konuda müşterek olarak neler yapabileceğimizi etraflıca değerlendirdik.

ÇOK DAHA YAKIN ÇALIŞACAĞIZ

Malta geleneksel denizci bir ülke. Dünyanın 3. büyük gemi sicili bakımında ülkesidir. Dolayısıyla denizcilik alanındaki işbirliğimizi ileri taşıma imkanı gördük ve teyit ettik.Ayrıca yabancı dil eğitimi konusunda Malta ile çok daha yakın çalışma imkanı olacağını düşünüyoruz. Bu konuları etraflıca değerlendirdik.

SORU-CEVAP

VİZELERİN KALDIRILMASI

Muscat: Vizelerin kaldırılması konusunda burada top tamamen AB komisyonunda. 1 Mart'tan itibaren komisyonun yeni bir raporu olacak. Durum kısa süre öncesine kadar, darbe girişimi öncesine kadar çok iyiydi. Bir darbe girişime uğrayan bir hükümet var, terör olayları var, geride kalan 7 madde var bu maddeler hayati maddeler. Dolayısıyla karışık bir durumla karşı karşıyayız.

KIBRIS MÜZAKERELERİ

Başbakan Yıldırım: İki taraf arasında görüşmeler devam ediyor. Geçen gün Anastasiadis biraz sinirlenerek görüşmeleri terk ettiği duyuldu. Ancak daha sonra sigara içmeye çıktım açıklamasında bulundu. Kıbrıs'ta bugün daha zor olanı başarmakla karşı karşıyayız. Çözüm konusunda Türk tarafı her zaman bir adım önde. Çözümün mutlaka sağlanması lazım. Çözümsüzlüğün bedenini KKTC ödüyor. Burada çözüm her iki tarafın adil yönetişim hakkını beraberinde getirmektir. Bu konuda AB'ye düşen görevler var. 4 özgürlük dediğimiz hususların AB tarafından teminat alınması gerekiyor.

TÜRKİYE'DE TUTUKLU GAZETECİLER

Acaba merak ediyorum, Türkiye'de ne kadar göçmen var, Avrupa'da ne kadar göçmen var, biri bana bunun cevabını versin. Türkiye 3 milyon göçmene ev sahipliği yapıyor.

Başkaları ne yapıyor, aferin deyip uzaktan bakıyor. Türkiye DAEŞ ile PKK ile FETÖ ile amansız mücadele veren bir ülkedir. Hangi Avrupa ülkesinin Meclis'i bombalandı.Hangi Avrupa ülkesinde tanklar insanların üstünden geçti.

Basın özgürlüğü evrensel bir haktır. Genelde insanların görüşlerini ifade etmeleri evrensel bir haktır. Türkiye bir hukuk devletidir. Bu hakkı Türkiye'de herkes sonuna kadar kullanıyor. Basın özgürlüğü ayrı bir şey, basın özgürlüğü kisvesi altında terör faaliyeti yapmak ayrı bir şey.

Yorum Ekle
Yukarı Git