Başbakan Yıldırım'dan kritik açıklama!

Başbakan Yıldırım'dan kritik açıklama!

11

İstanbul

Doların yükselişi devam ederken, Binali Yıldırım'dan kritik açıklama geldi!

Başbakan Yıldırım'dan kritik açıklama!, Başbakan Yıldırım'dan kritik açıklama!
Piyasalardaki hareketliliğin sürmesi üzerine Binali Yıldırım'dan ''Tedbir alabiliriz'' açıklaması geldi. 19.11.2016
Doların yükselişi devam ederken, Binali Yıldırım'dan kritik açıklama geldi!

ABD Merkez Bankası (Fed)'in önümüzdeki ay faiz artışı yapacağı beklentisini şimdiden satın alan piyasalarda, dolar aldı başını gitti. Ocak'ta Beyaz Saray'daki koltuğuna oturacak Donalt Trump'un yatırımları arttırmak için faizleri yüksek tutacağı öngörüsü de güçlenince gelişmekte olan ülkelerin para birimlerini dolar karşısında iyice aşağı çekti.

Güney Afrika, Brezilya, Meksika, Türkiye ve Rusya gibi ülkelerin para birimlerindeki değer kaybı Fed Başkanı Janet Yellen'in önceki gece yaptığı değerlendirmenin ardından dün değer kaybetmeyi sürdürdü. Doların/TL dengesi dün 3,38 seviyesiyle yeni bir rekor kırdı. TL'nin Kasım başından bu yana dolar karşısında yaşadığı değer kaybı yüzde 8'i buldu.

ANKARA'DA ÜST ÜSTE TOPLANTI

Para piyasalarındaki hareketlilik Ankara'yı da hareketlendirdi. Dün ilk önce Finansal İstikrar Komitesi toplandı. Ardından da Başbakan Binali Yıldırım Başkanlığında toplanan Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda dolardaki hareketlilik ele alındı. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek başkanlığında gerçekleştirilen Finansal İstikrar Komitesi toplantısında, son dönemde küresel ölçekte ve Türkiye özelinde yaşanan gelişmelerin finansal piyasalara etkilerinin ayrıntılı olarak değerlendirildiği bildirildi. Toplantıda Hazine Müsteşarlığından yapılan açıklamada toplantıda önümüzdeki döneme ilişkin görünümün de ayrıntılı olarak değerlendirildiği ifade edildi.

YILDIRIM: GEREKEN TEDBİRLER ALINACAK

Başbakan Binali Yıldırım, Cuma namazı çıkışında ekonomi gündemine ilişkin sorularla karşılaştı. EKK'yı toplamaya karar verdiklerini belirten Yıldırım “Yaşanabilecek olağanüstü gelişmelere karşı tedbirsiz olmamızı bu şartlar gerektirmiyor. Bu şartları değerlendirip ekonomimizle ilgili alınması gereken kararları alacağız. ABD seçimlerinden sonra dünya ekonomilerinde hareketlilik başladı, özellikle döviz kurunda, halen devam ediyor. EKK toplantısında döviz kurundaki artış konusunu değerlendireceğiz" dedi.

BAŞ GÜNDEM DOLAR

Başbakan Yıldırım'ın başkanlık ettiği Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısına hükümetin ekonomi kurmaylarıyla ekonomi bürokratları tam kadro katıldı. Başbakan Yardımcıları Nurettin Canikli ile Mehmet Şimşek, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Başbakanlık Müsteşarı Fuat Oktay, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, SPK Başkanı Vahdettin Ertaş, Hazine Müsteşarı Osman Çelik, TMSF Başkanı Şakir Ercan Gül ve Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ katıldığı toplantıda da dolar kurundaki artışın yanı sıra, ekonomiye ilişkin gelişmeler değerlendirildi.

MERKEZ BANKASI ÖNLEMLERİ ALACAK

Toplantı 5 saat sürdü. Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, toplantıda piyasalardaki hareketliliğin esas itibarıyla küresel kaynaklı olduğu değerlendirildi. Toplantıda, bununla birlikte ülkeye etkilerini sınırlamak amacıyla tüm tedbirler gözden geçirildi. Bu çerçevede Merkez Bankası, ekonomik gelişmeleri yakından takip ederek, fiyat istikrarı hedefi doğrultusunda gereken önlemleri alacak. Ekonominin direncini artıracak reformlar hızlandırılacak ve reel sektörün güçlü biçimde desteklenmesine yönelik adımlara devam edilecek.

CANİKLİ: EKONOMİDE DENGELER YERİNDE

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli de EKK toplantısına girmeden önce önemli açıklamalarda bulundu. Şu anda ekonomide dengeleri bozacak bir olumsuzluk olmadığını belirten Canikli, “Çünkü her şey piyasa şartlarında oluşuyor. Yatırımın kaçması söz konusu değil. Tam tersi özellikle körfez sermayesi gelişmiş ekonomilerde sıkıntıyla karşı karşıya. Oralardaki paralarıyla ilgili sorunlar yaşıyorlar. Yeni, alternatif, güvenli liman arayışı içindeler. Bunu sağlayabilecek bir Türkiye var" dedi. Canikli, içeride ve dışarıda önemli gelişmelerin ekonomiyi ciddi anlamda olumsuz etkileme potansiyeli taşımasına rağmen tüm makro göstergelerin sağlam olduğunu ve büyüme performansının sürdürüldüğünü söyledi.

MB İLAVE LİKİDİTE SAĞLADI

Geçtiğimiz hafta aynı zamanda Merkez Bankası da son dönemde döviz piyasasında artan volatilite sonrası aldığı piyasayı destekleme yönlü önlemlere, 700 milyon dolar ilave likidite sağlayacak bir yenisini eklemişti. Kurdaki sert yükselişler karşısında MB'nin TL'yi destekleyen adımlarının devam edeceği beklentisini dile getirilirken, alınan önlemlerin, gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde görülen küresel sert değer kayıpları karşısında “pansuman" olarak nitelendirilmesi dikkat çekmişti.

Yorum Ekle
Yukarı Git