Bir dizi ile ömür boyu cezadan kurtuldular

Bir dizi ile ömür boyu cezadan kurtuldular

9

İstanbul

Bir dizi ile ömür boyu cezadan kurtuldular

Bir dizi ile ömür boyu cezadan kurtuldular, Bir dizi ile ömür boyu cezadan kurtuldular
Amerika'da "Yok artık" dedirten bir olay yaşandı. Making a Murderer (Bir Katil Yaratmak) adındaki dizi, bir mahkumun hayatını değiştirdi. 23.11.2016
Bir dizi ile ömür boyu cezadan kurtuldular

Amerika'da tam 10 yıl önce yaşanan bir olay da Brandan Dassey ve amcası Steven Avery ömür boyu hapis cezası aldı. Bir kadının iki kişi tarafından tecavüz edilip öldürülmesiyle başlamıştı. Yaşanan bu olayda ömür boyu ceza alanlar için hayatlarını değiştiren ise bir dizi oldu.

Bir dizi, gerçek hayattaki bir mahkeme sürecini değiştirebilir mi? İmkânsız gibi görünen bu durum, Amerika'da gerçek oldu.

Amerikalılar, şimdilerde, Making a Murderer, yani "bir katil yaratmak" dizisini ve onun etkilerini konuşuyor. Her şey, 2005 yılında, fotoğrafçı bir kadının kaybolmasıyla başladı.

İki kişinin tecavüzüne uğrayan kadın öldürülmüştü. Kısa bir süre sonra, Brandon Dassey, ve amcası Steven Avery, şüpheli oldukları gerekçesiyle tutuklandı.

Mahkemeye çıkarılan zanlıların ikisi de, ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Ama tam 10 yıl sonra başlayan bir dizi, her şeyi değiştirdi.

Dizi, tamamen bu olayın gerçek hikâyesi üzerine kurulmuştu. Senaristler, ifade görüntüleri de dâhil olmak üzere, her ayrıntıya mercek tuttu. Ve öğrenme güçlüğü çeken gencin, psikolojik baskıyla, olayı itiraf etmesi için zorlandığı şüphesi ortaya çıktı.

Beyaz Saray'da 100 bin imza toplandı. Amerikan Başkanı Obama bile konuya değindi. İzleyicileri ekran başına kilitleyen dizi, mahkeme üzerinde de baskı oluşturdu.

Dava sil baştan ele alındı ve Brandon Dassey'nin, tutuksuz yargılanmasına karar verildi. Genç, aradan geçen 11 yılın ardından, cuma günü serbest kalacak!

Yorum Ekle
Yukarı Git