Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Asıl kararı millet verecek!'

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Asıl kararı millet verecek!'

20

İstanbul

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Asıl kararı millet verecek!'

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Asıl kararı millet verecek!', Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Asıl kararı millet verecek!'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da Cuma namazı çıkışı Yeni Anayasa çalışmaları ve TBMM'de yaşananlar hakkında açıklamalarda bulundu. 13.01.2017
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Asıl kararı millet verecek!'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gazetecilere gündeme dair açıklama yaptı.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Kürsü adabına uygun bir şekilde herkesin demokratik hakkını kürsüde kullanması gerekir. Ne yazık ki başından itibaren böyle gelişmedi. 8 madde geçmiş bulunuyor. Bundan sonraki süreçte çok daha sakin bir havada ve demokrasinin adabına uygun bir şekilde bu devam etsin. Şu anda tabii bazı milletvekili arkadaşlarımızın bir arkadaşımızın burnunun kırılması, bir diğerinin affedersiniz ayağının dişlenmesi hoş değil.

Bu hafta içinde bu (anayasa değişikliği) biter ve bittikten sonra da işin zaten asıl sahibine gidecek. Asıl sahibi millet. Millete gidecek. Millet asıl kararı verecek. Öyleyse bu telaş ne. Kürsüyü kırmak dökmek nedir.

330 aşılırsa 330'dan sonra millet bana gelsin, bu işin asıl sahibi benim diyor. Meydanlarda ne sözü verilmişti, anayasa sözü verilmişti. Türkiye'de eğer tek adamcılık konuşulacaksa, bugüne kadar uygulamasını yapan zaten CHP'dir. Kuruluşundan beri tek adam üzerine gelmiştir, daha da üzerine gitmiştir. Onlar da hem valilik hem belediye başkanlığı yapan kişiler vardı.

Parlamenter demokrasi zaten uygulanıyor. Sağa sola bunu çekmeye gerek yok. Burada da alınan neticeler ortada. Biz neredeyse 15 ay ortalamayla hükümetler gördük. Böyle süreçlerde istikrar olabilir mi? İstikrarın olmadığı süreçte netice alınabilir mi? 15 senedir dikkat ederseniz koalisyonlar dönemi yok.

Erken seçim tartışması

Meclis çalışamaz hale gelirse düşünülür. İkinci turda da parlamento aynı kararı verirse iş millete gidecektir ve milletin verdiği karar neyse saygı duyacağız.

Kıbrıs müzakereleri

Garantör ülkeler maalesef temsil noktasında istikrarlı bir yerde değil. İngiltere, Türkiye ve Yunanistan. Malum İngiltere zaten sadece Başbakanı ile katılıyor. Davos'ta söz verdiğimiz için biz kaçan taraf olmamıştık. Şimdi yine kaçıyorlar. Güney Kıbrıs ve Yunanistan hala farklı beklentiler içerisinde. KKTC yoğun bir samimiyet ortaya koyuyor. Türk askerinin çekilmesi söz konusu değil. Annan planının artık geçerliliği yok.

Yorum Ekle
Yukarı Git