Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gelen destek NATO ve AB'yi korkuttu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gelen destek NATO ve AB'yi korkuttu

15

İstanbul

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gelen destek NATO ve AB'yi korkuttu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gelen destek NATO ve AB'yi korkuttu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gelen destek korkuttu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Avrupa Birliği'ne tepkisini dile getirmesinin ardından Şanghay Beşilisi mesajı vermesinin ardından Çin ve Rusya'dan mesaj geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Rusya ve Çin'den destek gelmesinin ardından AB ve NATO ülkelerini adeta telaş sardı. 21.11.2016
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gelen destek NATO ve AB'yi korkuttu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Şanghay Beşlisi mesajının ardından iki ülkeden destek geldi. Recep Tayyip Erdoğan'ın Avrupa Birliği'ne takındığı tavırın ardından Çin ve Rusya'nın destek vermesi, NATO ve AB ülkelerini korkuttu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, "Türkiye’nin Şanghay Beşlisi içinde yer alması, çok rahat hareket etmesini sağlar" sözlerine Rusya ve Çin'den olumlu mesajlar gelmişti.

Gelişmelerin üzerine Avrupa Birliği üyesi ülkelerin yöneticileri ile NATO yöneticileri arasında Erdoğan'ın bu çıkışına tepki gösteren de oldu, ortamı yumuşatmaya çalışan da.

"Erdoğan'ın yeni dostları" başlığıyla Frankfurter Allgemeine Zeitung'da yayımlanan analizde Türkiye'nin giderek otoriterleştiği ve Batı değerlerinden uzaklaştığı, Doğu blokundaki otokrasilerle daha yakınlık kurduğu iddiaları dile getirildi

İŞTE ANALİZDE YER ALAN İFADELER:

Türkiye, Avrupa'dan bir adım daha uzaklaşıyor ve doğudaki otokrasilere bir adım daha yaklaşıyor.

Erdoğan, ülke olarak AB'ye "sabitlenmediklerini" aksine başka fırsatlar araştırdıklarını ve bu bağlamda Rusya ile Çin'in başını çektiği Asya rejimlerinden oluşan gevşek bir birlik olan "Şanghay Beşlisini" saydı. Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Türkiye'nin üyeliğini görüştüğünü dile getirdi.

İKİNCİ KURTULUŞ SAVAŞI

Bununla, Erdoğan'ın Türkiye'nin "ikinci kurtuluş mücadelesi" sloganından neyi anladığı giderek anlaşılıyor. İlki, Osmanlı İmparatorluğu'nun devamı olarak 100 yıl önce Türkiye'yi ortaya çıkarmıştı. "İkinci Cumhuriyet" için verilen "yeni kurtuluş mücadelesiyle" ilgili olarak ise şu soru akla geliyor: Kimden kurtuluş? Batı'dan mı? Bir liberal demokrasi değerlerinden mi çözülme?

"ERDOĞAN ELEŞTİRİLERİ DUYMAK İSTEMİYOR"

“Türkiye'nin yeniden yapılandırıldığı yönündeki Avrupa'dan gelen eleştirileri Erdoğan artık duymak istemiyor. O kendisini otokrat hükümdarlar arasında daha rahat hissediyor ve dolayısıyla tehlikeli bir bağımsızlığa doğru yöneliyor.”

Yorum Ekle
Yukarı Git