Demirciler Konağının İç İşleri Yapılıyor

Demirciler Konağının İç İşleri Yapılıyor

27

İstanbul

Demirciler Konağının İç İşleri Yapılıyor

, Demirciler Konağının İç İşleri Yapılıyor
Dilovası Demirciler Mahallesi’ndeki tarihi Demirciler Konağı’nda rekonstrüksiyon uygulamaları devam ediyor. 26.02.2018
Demirciler Konağının İç İşleri Yapılıyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Dilovası Demirciler Mahallesi’ndeki, mahalleyle aynı adı taşıyan tarihi konağı yeniden inşa ediyor. Geçmişle bugün arasında bir köprü olan tarihi yapı, rekonstrüksiyon uygulamalarıyla hayat buluyor. Rekonstrüksiyon projesiyle tamamen yeniden oluşturulan tarihi yapı, tamamlandığında diğer tarihi dokular arasındaki yerini alacak.

İÇ YAPI ÇALIŞMALARI

Dilovası Demirciler Mahallesi’nde bulunan ve bakımsızlıktan kullanılamaz hale gelmiş yapı Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından yenileniyor. Yapının iç duvarlarında alçı sıva imalatına devam ediliyor.

Dış cephede ahşap yalı baskı kaplama imalatı ise tamamlanıyor. Yapının tavanlarında ahşap kaplama imalatı gerçekleştiriliyor. Gömme dolap ek duvarlarının imalatı da tamamlanıyor.

ÜÇ KATLI

Demirciler Konağı olarak bilinen tarihi ev aslına uygun olarak yeniden yapılıyor. Üç katlı yapının taban alanı yaklaşık 190 metrekare. Yapının zemin katı ahır, samanlık ve kiler olarak kullanılıyordu. Üst katlarda ise 4 oda ve 2 sofa bulunuyor. 1851 yılında yapılmış olan konak uzun süredir kullanılmadığından bakımsızlıktan dolayı üst katları çökmüş durumdaydı. Bu nedenle yapı aslına uygun olarak yeniden inşa ediliyor.

KALEM İŞİ BEZEMELER

19.yüzyıl Osmanlı mimari örneği sergileyen yapı kalem işi bezemelerle de dikkati çekiyor. Yapı içindeki kalem işi bezemeler ve mimari üslup açısından Kocaeli’deki tek örnek olma özelliğini taşıyor. Yapıdaki bu örneklerin yer aldığı bazı malzemeler dikkatlice söküldü. Konağın yapımı tamamlanınca bezemeli eşyalar tekrar yerine konulacak.

Yorum Ekle
Yukarı Git