Erdoğan'dan Macron ile Telefon Görüşmesi !

Erdoğan'dan Macron ile Telefon Görüşmesi !

25

İstanbul

Erdoğan'dan Macron ile Telefon Görüşmesi !

, Erdoğan'dan Macron ile Telefon Görüşmesi !
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’la telefonda görüşüp Suriye’deki son gelişmeleri ve ikili ilişkileri ele aldı. 26.02.2018
Erdoğan'dan Macron ile Telefon Görüşmesi !

Zeytin Dalı Harekatı’yla ilgili bilgi paylaşımında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrin’in terör unsurlarından temizlenmesinin sığınmacıların Suriye’ye geri dönüşlerini beraberinde getireceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Afrin’deki operasyonda sivillerin zarar görmemesi için tüm tedbirlerin alındığına dikkati çektiği görüşmede, Suriye’deki insani durumla ilgili olarak BM Güvenlik Konseyi’nde oybirliğiyle kabul edilen ateşkes çağrısına da değinildi.

Bu gelişmenin memnuniyet verici olduğunu belirten iki lider, başta Doğu Guta olmak üzere insani durumun iyileşmesi için ateşkesin hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

Görüşmede, Suriye’de siyasi çözüm için ortak çaba harcamanın önemine işaret edildi. Kıbrıs’a da değinilen görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, münhasır ekonomik bölge ve hidrokarbon kaynakları konularında KKTC ve Türkiye’nin hassasiyetlerini hatırlattığı kaydedildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron, önümüzdeki süreçte de temas halinde olma kararlılıklarını teyit ettiler.

Kaynak; Hürriyet

Yorum Ekle
Yukarı Git