Erzurum Şenkaya Dörtyol köylüleri yaylalarını istiyor!

Erzurum Şenkaya Dörtyol köylüleri yaylalarını istiyor!

29

İstanbul

Erzurum Şenkaya Dörtyol köylüleri yaylalarını istiyor!

, Erzurum Şenkaya Dörtyol köylüleri yaylalarını istiyor!
Erzurum İl’i Şenkaya ilçesine bağlı Dörtyol köyünün asırlardır atalarından , dedelerinden miras kalan Dörtyol yaylasının elden çıkıp, kadastral değişiklikle hemen komşu köy olan Şenkaya’ya ilçesine bağlı Esenyurt sınırları içerisine alındığını öğrenince şoka uğradılar. Erzurum Büyükşehir sınırları içerisinde mahalle statüsüne geçen bu iki köydeki mera ve yayla değişikliği herkesi şaşırtırken, Dörtyol köylüleri, “ Biz yüzyıllardır dedelerimizin kullandığı köyümüzün yaylasını geri istiyoruz” dediler. Dörtyol köylüleri bunun düzeltilmemesi halinde yargıya başvuracaklarını da belirttiler. 04.01.2018
Erzurum Şenkaya Dörtyol köylüleri yaylalarını istiyor!

BİZDEN HABERSİZ YAPILDI

Köylüden habersiz yapılan bu değişiklik konusunda Dörtyol köylüleri, “ Bu durum bizi yaylasız bırakmış durumda. Yeni öğrendik ve ne yapacağımızı şaşırdık. Bu kadim topraklarda dedelerimizin geçmişleri hatta kemikleri ve kabirleri bulunmaktadır. Ayrıca pek çok Sarıkamış şehidi de yine bu topraklarda yatmaktadır. Bu konuda pek çok kuruma başvurmamıza rağmen halen bir çözüm bulunmuş değil” dediler.

İŞADAMI HAKAN GEDİK: “BU İŞİN PEŞİNİ BIRAKMAYIZ!”

Konuyla ilgili olarak görüşlerini aldığımız Kocaeli Darıca ilçesinde ikamet eden aslen Erzurum Şenkaya Dörtyol köylüsü olan İşadamı Hakan Gedik: “

“ Köyümüzden uzakta yaşamamız, köyümüzden ve yaylalarımızdan vazgeçeceğiz anlamına gelmiyor.

Bu konuyla ilgili olarak bir köy komisyonu kuracağız ve konuyla ilgili itirazımızı gerekirse yargı mercilerine yapacağız.. Kadastral değişimle ilgili yeni harita çizimleri ise tamamen yanlı ve yanlış ve Esenyurt tarafını haklı gösterir niteliktedir” dedi.

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ İLYAS ŞEKER’İN KÖYÜ

Öte yandan edinilen bilgilere göre Dörtyol köyü yaylarının geçtiği Esenyurt köyünün AK Parti Kocaeli milletvekili Harita Mühendisi İlyas Şeker’in köyünün olduğu da ortaya çıktı. Dörtyol yaylasının Şeker’in köyü olan Esenyurt’a geçmesinin rastlantı mı yoksa, tamamen planlı bir şekilde mi olduğu ise halen cevapsız kalmış durumda.

Dörtyol köylüleri yaptıkları açıklamada AK Parti Kocaeli milletvekili İlyas Şeker’e seslenerek bu konuda kendisinin gerekli yardımı ve hassasiyeti göstereceğine inandıklarını da belirttiler.

Yorum Ekle
Yukarı Git