Karadeniz'de göçmen teknesi battı

Karadeniz'de göçmen teknesi battı

20

İstanbul

Karadeniz'de göçmen teknesi battı

, Karadeniz'de göçmen teknesi battı
Edinilen bilgiye göre, dün gece Kefken açıklarında içerisinde göçmenlerin bulunduğu bir balıkçı teknesinin batması sonucu 4 kişi hayatını kaybetti. 22.09.2017
Karadeniz'de göçmen teknesi battı

Sahil Güvenlik Komutanlığından yapılan açıklamada, 38 göçmenin kurtarıldığı, kayıp olan 20 dolayında göçmene yönelik arama-kurtarma çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

22 Eylül 2017 tarihinde saat 01.35‘te ticari bir gemi tarafından Kefken'in kuzeyinde içerisinde düzensiz göçmenlerin bulunduğu bir balıkçı teknesinin yardım talebinde bulunduğu İhbarın alınmasını müteakip Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından bölgeye arama kurtarma maksatlı olarak bir Sahil Güvenlik uçağı ve iki Sahil Güvenlik botu sevk edilmiş, bölgede bulunan ticari gemilerle arama kurtarma faaliyetlerine katılmak maksadıyla koordine kurulmuştur. Saat 05.03’te battığı bildirilen düzensiz göçmen teknesine yönelik icra edilen arama kurtarma faaliyetleri neticesinde saat 05.25’te Sahil Güvenlik uçağı bölgeye intikal etmiş ve 2 adet SAR (Arama Kurtarma) kitini denize atmıştır. Bölgeye saat 05.38’te intikal eden Sahil Güvenlik botu tarafından denizden 22, ticari gemiler tarafından 16 olmak üzere toplam 38 kazazede ilk aşamada sağ olarak kurtarılmış, müteakiben 4 cansız beden denizden alınmıştır. Yaklaşık 15-20 kayıp düzensiz göçmenin aranması faaliyetlerine devam edilmektedir.

bfa563ef-f2ce-4980-8e61-39b0af8881b8

Arama kurtarma faaliyetlerine destek sağlamak maksadıyla görevlendirilen 1 Sahil Güvenlik uçağı, 1 helikopterli Sahil Güvenlik korveti, 2 Sahil Güvenlik botu, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı 1 uçak, 1 helikopter ve 2 karakol gemisi ile Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne bağlı 1 kurtarma botunun bölgeye intikal ettiği, 5 ticari geminin de arama kurtarma faaliyetlerine katıldığı bildirildi.

Yorum Ekle
Yukarı Git