Hackerlar Avrupa'da en çok Türkiye'ye saldırdı

Hackerlar Avrupa'da en çok Türkiye'ye saldırdı

13

İstanbul

Bilgisayar korsanları Avrupa'da en çok Türkiye'ye saldırdı

Hackerlar Avrupa'da en çok Türkiye'ye saldırdı, Hackerlar Avrupa'da en çok Türkiye'ye saldırdı
Özellikle internet kullananların korkulu rüyası haline gelen bilgisayar korsanları, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında 15 binden fazla kez online bankacılık sistemlerine saldırdı. 28.11.2016
Bilgisayar korsanları Avrupa'da en çok Türkiye'ye saldırdı

Her geçen gün dünyaya korku salan hackerlar, yılın üçüncü çeyreğinde yani Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında online bankacılık sistemlerine saldırdı. Bilgisayar korsanları bu dönem içerisinde Avrupa'da en çok Türkiye'ye saldırıda bulundu.

Hackerların bilgisayarları kilitleyerek karşılığında para istedikleri fidye yazılımları Türkiye’de durmadan artmaya devam ediyor. Uluslararası siber güvenlik çözümleri firması Trend Micro 2016’nın üçüncü çeyrek döneminde Türkiye’nin maruz kaldığı siber saldırılarla ilgili rakamları Posta'ya açıkladı.

Buna göre Türkiye sözkonusu dönemde dünyada en çok fidye yazılımı saldırısına uğrayan ABD, Brezilya ve Hindistan’ın ardından dördüncü ülke oldu. Online bankacılık saldırılarında ise 15 bin 644 saldırı ile dünyada sekizinci, Avrupa’da da ilk sırada yer aldı. İndirilen 472 bin 741 mobil uygulamanın 6 bin 385 tanesinin zararlı yazılım içerdiği belirlendi.

10 milyon virüs

Ocak ayından Eylül'e kadar Türkiye’yi hedef alan toplam 9 milyon 554 bin 906 fidye yazılımı saldırısı gerçekleşti. Türkiye tüm dünyadaki saldırıların yüzde 5.29’una maruz kaldı. En fazla görülen zararlı yazılım çeşidi ise 9 bin 204 cihaza bulaşan Yahlover olarak belirlendi. İnternet üzerinde yer alan zararlı web siteleri incelendiğinde Türkiye’deki tam 3 milyon 877 bin 489 kullanıcının zararlı sitelere tıkladığı görülüyor. Bu gibi zararlı siteler kimlik avından, zararlı yazılımların bulaşmasına kadar birçok siber tehdidi bünyesinde barındırıyor.

Yorum Ekle
Yukarı Git