Hamsi ve İstavrit kılçığı ile tüketilirse kemik erimesine iyi g

Hamsi ve İstavrit kılçığı ile tüketilirse kemik erimesine iyi geliyor

25

İstanbul

Hamsi ve İstavrit kılçığı ile tüketilirse kemik erimesine iyi geliyor

Hamsi ve İstavrit kılçığı ile tüketilirse kemik erimesine iyi geliyor, Hamsi ve İstavrit kılçığı ile tüketilirse...
Hamsi ve İstavrit'in bir çok hastalığa iyi geldiği bilinir ancak daha önce çok fazla bilinmeyen bir hastalığa daha iyi geldiği ortaya çıktı. Hamsi ve İstavrit'in kılçığıyla yendiği zaman Osteoporoz yani kemik erimesine iyi geldiği belirtildi. 27.11.2016
Hamsi ve İstavrit kılçığı ile tüketilirse kemik erimesine iyi geliyor

İstavrit ve Hamsi'nin kılçığıyla tüketildiği zaman kemik erimesine (Osteoporoz) bire bir iyi geldiği ortaya çıktı.

Dahiliye uzmanı olarak görev yapan Dr. Cengiz Duygulu, 'Osteoporoz Hastalığı'na dikkat çekmek için Dünya Sağlık Örgütü tarafından 20 Ekim tarihinin Dünya Osteoporoz Günü olarak ilan edildiğini hatırlattı.

Osteoporoz hastalığı ile ilgili bilgi veren Doktor Cengiz Duygulu, iklim şartları dolayısı ile Osteoporoz hastalığının Doğu Karadeniz Bölgesi’nde sıkça gözlemlendiğini, önlenmesinde ise yine Karadeniz’de bolca bulunan hamsi ve istavritin etkili olduğunu belirtti.

Duygulu, “Halk arasında kemik erimesi denilen bu sessiz hastalık karşımıza çoğunlukla kemik kırıkları ile çıkıyor. İleri yaştaki bir çok yaşlının yatalak hale gelmesine sebep oluyor. Osteoporozdan korunmak için öncelikle; protein kalsiyum ve D vitamininden zengin beslenme, düzenli spor yapmak, düşmelere karşı dikkatli olmak gerekiyor. Doğru tedavi ve önlemlerle kırık riski yüzde 70 azaltılabiliyor. Özellikle Doğu Karadeniz Bölgesi yoğun yağış alırken az güneş almaktadır.

Bildiğiniz gibi yeterli D vitamini sentezi için vücudumuza güneş ışınlarının teması gerekiyor. Dolayısıyla günlük poliklinik uygulamalarında D vitamini eksikliğini ve kemik erimesini çok sık görüyoruz. Öte yandan ilimiz özellikle istavrit ve hamsi gibi deniz balıkları açısından çok şanslı. Bu balıklar özellikle içerdikleri Omega 3 ve kalsiyum açısından kemik sağlığı için büyük nimettir. Özellikle hamsinin kılçığı ile birlikte tüketilmesini öneriyorum. Böylelikle kalsiyum da alınmış olur. Bütün yaşlılarımıza kırıksız sağlıklı günler diliyorum” diye konuştu.

Yorum Ekle
Yukarı Git