İtfaiye Haftası Kutlu Olsun

İtfaiye Haftası Kutlu Olsun

20

İstanbul

İtfaiye Haftası Kutlu Olsun

, İtfaiye Haftası Kutlu Olsun
Yangınlar başta olmak üzere her türlü doğal afette hep yanımızda gördüğümüz; yurttaşlarımızın can ve mal güvenliği için gece gündüz demeden canları pahasına görev yapan itfaiyecilerin haftası kutlu olsun. 26.09.2017
İtfaiye Haftası Kutlu Olsun

25 Eylül - 1 Ekim arasında yapılan İTFAİYE HAFTASI KUTLU OLSUN

Yangınlar başta olmak üzere her türlü doğal afette hep yanımızda gördüğümüz; yurttaşlarımızın can ve mal güvenliği için gece gündüz demeden canları pahasına görev yapan itfaiyecilerin haftası kutlu olsun.

Çalışma ve yaşam sorunlarına ilişkin sorunlarına daha yakından bakılarak çözüm üretildiği, itfaiyecilerin kendi beklenti ve şikâyetlerini dile getirmeleri için platformların yaratıldığı bir fırsat olarak değerlendirilmesi gereken bu hafta maalesef ki sadece içi boş kutlama törenleri ile geçiştirilmektedir.

Gelişmiş toplumlar içinde saygın ve güvenilir bir yeri olan; en zor koşullarda bile her türlü zorluğa göğüs gererek tanımadıkları hayatları kurtaran itfaiyeciler, ülkemizde maalesef ki hak ettikleri ilgi ve değeri görememekte, çalışma ve yaşama koşulları her geçen gün daha da kötüleşmektedir.

Çalışma saatlerinin uzunluğu ve esnekliğinin yanında yeterli teknik olanak sağlanmamasından da kaynaklanan ağır ve riskli çalışma koşulları nedeniyle çoğu itfaiyeci 45 yaşından sonra akciğer, kalp ve bel rahatsızlıklarıyla yaşamlarını hastanelere ve ilaçlara bağımlı yaşamak zorunda kalmaktadır.

Nüfus artışı ve yerel yönetimlerin sorumluluk alanlarının jet be kat genişlemesine rağmen yeterli eğitimle donatılmış kadrolu itfaiyeci sayısının artırılmak bir yana azaltıldığı; eksikliğin ise taşeron ve sözleşmeli personellerle doldurulduğu itfaiyecilik Sendikamızın yıllardır her platformda dile getirdiği gibi, maalesef ki halen bir meslek grubu olarak sayılmamakta, yıpranma payı daha az riskli mesleklerin bile çok altında tutulmaktadır. yılla

Sendikamız TÜM BEL-SEN itfaiyecilerin sorunlarını yalnızca bu haftada değil sürekli olarak gündemde tutmaktadır. Bu kapsamda son dönemde yasal olarak zorunlu olan İtfaiye araçlarının Belediyelerce Kasko yapılması ve fiili hizmet zammı uygulamasının yerine getirilmemesi nedeniyle İçişleri Bakanlığı ve SGK Genel Müdürlüğü nezdinde çeşitli girişimlerde bulunarak, itfaiyecilerin bu haklarının takipçisi olduk.

Sendikamız itfaiyecilerin çalışma ve yaşam koşullarının her geçen daha da kötüleşmesine sebep olan diğer sorunlarının da takipçisi olmaya devam etmektedir.

Bu sorunların bir an önce çözülmesi için aşağıdaki temel taleplerin gerçekleşmesine dönük mücadelesini kararlılıkla sürdürmektedir:

Yorum Ekle
Yukarı Git