Kabus geri mi dönüyor? Yetkililer sıkı takipte!

Kabus geri mi dönüyor? Yetkililer sıkı takipte!

20

İstanbul

Kabus geri mi dönüyor? Yetkililer sıkı takipte!

Kabus geri mi dönüyor? Yetkililer sıkı takipte!, Kabus geri mi dönüyor? Yetkililer sıkı takipte!
Samsun’un Bafra ilçesinde son günlerde Karaboğaz gölünde çok sayıda tavuk, kaz ve ördek hastalık şüphesiyle itlaf edildi. 14.01.2017
Kabus geri mi dönüyor? Yetkililer sıkı takipte!

Kasım ayından bu yana pek çok Avrupa ülkesinde görülen kuş gribi (H5N8) vakaları, kabus geri mi dönüyor sorusunu akıllara getirdi ve yetkilileri alarma geçirdi.

Bafra’ya 20 kilometre mesafede bulunan Karaboğaz Mahallesi’nde yaşayan Murat Sezer, bahçesinde beslediği kümes hayvanlarında ölümler meydana gelmesi üzerine durumu Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğüne bildirdi. Gelen yetkililer aldıkları numuneleri Samsun’a tahlile gönderdi. Tahlilin ardından Karaboğaz'a giden görevliler, Murat Sezer’e ait 80 tavuk, 40 kaz ve 30 ördeği itlaf ederek gömdü.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü görevlilerince Karaboğaz bölgesinde bulunan diğer kümes hayvanlarından da numune alınarak tahlile gönderildiği, tahlil sonucuna göre bölgede işlem yapılabileceği öğrenildi.

samsunun-bafra-ilcesinde-hastalik-suphesiyle-150-kumes-hayvani-ithaf-003

KARABOĞAZ GÖLÜ’NDE KUĞU VE SAKARMEKE ÖLÜMLERİ

Öte yandan, Karaboğaz Gölü’nde balıkçılık yapan Emenli, Şirin ve Babilli Mahalleleri Su Ürünleri Kooperatifi üyeleri gölde çok sayıda kuğu ve sakarmeke ölümleri olduğunu söyledi. Kooperatif üyesi Şakir Kayır, "Gölde çok sayıda kuğu, sakarmeke ve ördek ölüsü var. Ölüm nedenlerini bilmiyoruz. Yetkililer tarafından gerekli incelemenin yapılmasını istiyoruz. Bizim de kanatlı kümes hayvanlarımız öldü. Bizim kümes hayvanlarına hastalık muhtemelen bunlardan bulaşıyor" dedi.

Kooperatif üyesi Koray Turgut, "Bölgede çok sayıda karabatak ve kuğu ölümleri mevcut. Bunların araştırılmasını istiyoruz" diye konuştu.

Mustafa Akça ise hayvanların hastalıktan ölmüş olabileceğini belirterek, yetkililerin konuyla ilgili inceleme yapmasını istedi.

Öte yandan, Bafra Kaymakamlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvanlık Müdürlüğü yetkilileri konuyla ilgili açıklama yapmadı.

samsunun-bafra-ilcesinde-hastalik-suphesiyle-150-kumes-hayvani-ithaf-002

Yorum Ekle
Yukarı Git