Kocaeli’de üst geçit yıkımı gerginliği!

Kocaeli’de üst geçit yıkımı gerginliği!

27

İstanbul

Kocaeli’de üst geçit yıkımı gerginliği!

Kocaeli’de üst geçit yıkımı gerginliği!, Zabıta ve vatandaş köprü için karşı karşıya geldi
Kocaeli’nin Körfez ilçesinde, D-100 Karayolu’nun üzerine yapılan üst geçidin evine çok yakın olduğunu ve odalarının içerisinin göründüğünü söyleyen 80 yaşındaki S.T. konuyla ilgili davacı oldu. Mahkemeden gelen kararda, üst geçidin yıkılmasına onay verildi. 04.05.2017
Kocaeli’de üst geçit yıkımı gerginliği!

Üst geçidin yıkılması için çıkan karar doğrultusunda, Karayolları ekibi bugün köprüyü yıkmak için bölgeye geldi. Bölgedeki vatandaşların köprüyü yıktırmamak için engel olması, yıkım işlemini geçici süreliğine durdurdu. Olay yerine gelen Polis ve zabıta ekipleri önlem alırken, yıkımı gerçekleştiremediği için tutanak tuttu.

Kocaeli'nin Körfez ilçesinde, 2012 yılında D-100 Karayolu üzerinde Körfez Yeni Yalı ve Barbaros mahallelerini birbirine bağlayan kesime yaya üst geçidi yapılmıştı. Karayolları tarafından inşa edilen üst geçidin ayağının hemen yanındaki 3 katlı binada oturan 80 yaşındaki S.T. adlı kadın, köprünün evine çok yakın yapıldığını, evinin odalarının gözüktüğünü iddia ederek davacı olmuştu.

YIKMADAN ÇÖZÜM İÇİN ÖNCE KÖPRÜNÜN ÜZERİ KAPATILMIŞTI

Kocaeli İdare Mahkemesi bunun üzerine üst geçidin yıkımına karar verdi. Körfez Belediyesi mahalle halkının ve sivil toplum kuruluşlarının tepkisi üzerine aile ile görüşürken, üst geçitten evin görülmemesi için köprünün etrafını kapattı. Üst geçitten geçenlerin etrafı görmesi engellenirken, S.T. davadan vazgeçmedi.

8302389

VATANDAŞLAR YIKIMA ENGEL OLDU

Mahkeme kararı üzerine Karayolları köprünün yıkımı için bugün bölgeye geldi. Üst geçide, ’Yaya üst geçidi Kocaeli 2’nci İdare Mahkemesi’nin kararı gereğince kaldırılacaktır’ yazılı afişler asıldı. Karayolları ekiplerini gören vatandaşlar üst geçidin etrafında toplandı. Vatandaşlar her gün binlerce kişinin kullandığı üst geçidin yıkımına engel oldu.

Polis ve zabıta ekipleri önlem alırken, tutanak tutuldu. Tutanakta vatandaşların yıkıma engel olduğu, Körfez Belediyesi’nin üst geçitte ıslah çalışmaları kapsamında üst geçidin üst kısımlarının kompozitle kapattığı, üst geçitten geçenlerin çevredeki binaları ve iş yerlerini göremediği belirtilerek, gerekli önlemlerin alınmasının ardından yıkımın gerçekleştirileceği yazıldı.

8302391

Yorum Ekle
Yukarı Git