Kuraklık 60 yıllık mezarlığı ortaya çıkarttı

Kuraklık 60 yıllık mezarlığı ortaya çıkarttı

21

İstanbul

Kuraklık 60 yıllık mezarlığı ortaya çıkarttı

Kuraklık 60 yıllık mezarlığı ortaya çıkarttı, Kuraklık 60 yıllık mezarlığı ortaya çıkarttı
Adana'daki Seyhan Barajı Gölü altında kalan 60 yıl önceki Topalak Mahallesi mezarlığı ortaya çıktı. Adana'da yaşanan kuraklık nedeniyle sular çekildi, 60 yıl önceki mezarlık tekrar gün yüzüne çıktı. 23.11.2016
Kuraklık 60 yıllık mezarlığı ortaya çıkarttı

Adana'da yaşanan kuraklık, 60 yıllık mezarlığı ortaya çekildi. Kuraklık nedeniyle Adana Seyhan Barajı Gölü'nün suları 2 metre çekildi. Suların 2 metre geriye çekilmesinden sonra ortaya çıkan manzara vatandaşları şaşkına çevirdi.

Seyhan Nehri üzerine 1956 yılında inşa edilen Seyhan Barajı’nın su tutmaya başlamasıyla birlikte merkez Çukurova İlçesi’ne bağlı Topalak Mahallesi mezarlığı da su altında kaldı. Ancak son dönemdeki kuraklığa bağlı olarak tarımsal sulama için DSİ’ye ait sulama kanallarına su verilince göldeki su azaldı.

Seyhan Baraj Gölü’nde su yaklaşık 2 metre çekildi. Topalak Mahallesi’nin daha önce su altında kalan mezarlığı da ortaya çıktı. Gün yüzüne çıkan mezar taşlarının üzerindeki yazıların yosunlarla kaplanıp, görünmez hale geldiği gözlendi. Mezarlığın ortaya çıkmasıyla birlikte Topalak Mahallesi sakinleri de yakınlarına ait olan mezar taşlarının başında dua etti.

Yorum Ekle
Yukarı Git