Macaristan'da skandal karar: Ezan okunması ve cami yapımı yasakland

Macaristan'da skandal karar: Ezan okunması ve cami yapımı yasaklandı!

13

İstanbul

Macaristan'da skandal karar: Ezan okunması ve cami yapımı yasaklandı!

Macaristan'da skandal karar: Ezan okunması ve cami yapımı yasaklandı!, Skandal karar: O kentte ezan okunması ve cami yapımı yasaklandı!
Macaristan'ın güneyinde bulunan Asotthalom kentinde minare ve cami yapılması, ezan okunması, burka ve burkini giyilmesi yasaklandı. Bu sakandal karar milyonlarca kişi tarafından büyük tepki toplamaya başladı! 24.11.2016
Macaristan'da skandal karar: Ezan okunması ve cami yapımı yasaklandı!

Macaristan Jobbik Partisi Genel Başkan Yardımcısı Laszlo Toroczkai'nin belediye başkanlığını yaptığı Asotthalom kentinde cami ve minare yapımı, ezan okunması, burka ve burkini giyilmesi yasaklandı.

ÖRNEK OLMALI

Macar basınında yer alan haberlere göre, Toroczkai, gelişmelere ilişkin yaptığı konuşmada belediye meclisine sundukları teklifin diğer belediyelere örnek olması gerektiğini belirterek, "Dışarıdan gelecek yerleşimcilere ya da herhangi bir şekilde düzen bozucu niyet taşıyanlara karşı kendimizi nasıl korumamız gerektiği konusunda, bu teklifin diğer belediyelere de öncü olacağı düşüncesindeyim." dedi.

İki meclis üyesinin çekimser kaldığı oylamada Toroczkai, kentin yüzyıllardır süre gelen kültürünün korunması amacıyla kararın alındığını söyledi.

"ANAYASAYA AYKIRI"

Macaristan İslam Cemiyeti Başkanı Zoltan Bolek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Asotthalom Belediye Meclisinin aldığı kararın Macaristan anayasasını ihlal ettiğini belirtti.

Bolek, söz konusu yasak kararının tamamen provokasyon amacı taşıdığını savunarak, "Alınan karar anayasaya aykırı. Çünkü din özgürlüğü hakkını ihlal ediyor. Konu ile ilgili Anayasa Mahkemesine yazdığım mektupta, Belediye Meclisinin aldığı kararın incelenmesini talep ettim. Ayrıca o bölgede bir tane bile Müslüman yaşamamasına rağmen böyle bir kararın alınması provokasyon amaçlıdır." ifadelerini kullandı.

Yaklaşık 30 bin Müslüman'ın yaşadığı Macaristan'da sürekli açık cami bulunmuyor.

Yorum Ekle
Yukarı Git