O maaşı almak artık çok kolay!

O maaşı almak artık çok kolay!

21

İstanbul

65 yaş aylığı alma kriterleri değiştirildi!

O maaşı almak artık çok kolay!, O maaşı almak artık çok kolay!
SGK yaptığı düzenleme ile yaşlı aylığı almayı kolaylaştırdı. Buna göre 65 yaş ve üstündekiler 652 lira ödeme alabilecek. 17.11.2016
65 yaş aylığı alma kriterleri değiştirildi!

Önceden hanedeki herkesin gelirine bakılıyordu. Şimdi 65 yaş aylığına hak kazanan kişinin eşinin gelirine (kira gibi) bakılacak. Eğer kişi başına düşen gelir 392 liranın altındaysa maaş bağlanacak. 65 yaş aylığı alabilmek için öncelikle 65 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor. 65 yaşını tamamlayacak olan maaş alabilir. Ayrıca, 65 yaşını doldurmuş olan kişinin aylık alabilmesi için hiçbir sosyal güvencesi olmayacak. Yani emekli olan, Sosyal Güvenlik Kurumu'dan (SGK) dul veya yetim aylığı alan, herhangi bir işte çalışan maaş alamaz. Bunun yanında, nafaka alan kişiler de 65 yaş aylığından yararlanamaz.

SAĞLIK DA ÜCRETSİZ

Posta'da yer alan habere göre; aylıklar Mart, Haziran, Eylül, Aralık olmak üzere üçer aylık dönemler halinde ödeniyor. Aylık tutar 217.48 TL olurken, üç aylık tutar 652.44 TL. Para, Ziraat Bankası'ndan ya da PTT'den çekilebiliyor. 65 yaş aylığı almaya hak kazanan kişilere yeşil kart çıkarılıyor. Yani sağlık ücretsiz. Türkiye'de 65 yaşın üzerinde 7 milyondan fazla kişi var. Bunların yarısının bakıma muhtaç olduğu ifade ediliyor.

GEREKEN EVRAKLAR?

65 yaş aylığını alabilmek için adresin bağlı bulunduğu kaymakamlıklardaki 'Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na başvuruda bulunulması gerekiyor.

GEREKLİ EVRAKLAR:

¦ Valilik veya kaymakamlıklara bağlı defterdarlık veya mal müdürlüklerinden alınan 65 aylığı başvuru formu.

¦ Muhtarlıktan alınan detaylı ikamet adresi

¦ Vukuatlı nüfus örneği.

¦ 3 adet vesikalık fotoğraf.

Yorum Ekle
Yukarı Git