Ramazan 2018 ne zaman başlıyor?

Ramazan 2018 ne zaman başlıyor?

24

İstanbul

Ramazan 2018 ne zaman başlıyor?

, Ramazan 2018 ne zaman başlıyor?
Mübarek üç aylara girmiş olduğumuz şu günlerde Ramazan orucuna az bir zaman kaldı.Müslüman aleminin oruç ibadetini yerine getirdikleri Ramazan ayı milyonlarca Müslüman tarafından sorgulanmaya başlandı. Vatandaşlar 2018`de Ramazan ayının ne zaman başlayacağını merak ediyor.  06.04.2018
Ramazan 2018 ne zaman başlıyor?

Mübarek üç aylara girmiş olduğumuz şu günlerde Ramazan orucuna az bir zaman kaldı.Müslüman aleminin oruç ibadetini yerine getirdikleri Ramazan ayı milyonlarca Müslüman tarafından sorgulanmaya başlandı. Vatandaşlar 2018`de Ramazan ayının ne zaman başlayacağını merak ediyor.

Tüm İslam dünyası için en önemli aylar olan üç aylar, 19 Mart 2018`de başladı. Ramazan`ın 1. günü 16 Mayıs 2018`e denk geliyor. Ramazan ayının bitişi ise 14 Haziran Perşembe akşamı olacak.

İslam aleminde, oruç tutma ayı olan Ramazan`ın ardından üç gün boyunca kutlanan dinî bir bayram. Hicri takvime göre onuncu ay olan Şevval ayının ilk üç gününde kutlanır.

Bayramdan bir önceki gün, Ramazan ayının son günü olan arifedir. Hicri takvim bir ay takvimi olduğu için yıllar güneş temelli miladi takvimden 11-12 gün kısadır. Bu nedenle Ramazan Bayramı her sene bir önceki seneden 11-12 gün daha erken kutlanır. Yaklaşık olarak her 33 senede bir Ramazan Bayramı aynı günlere tekabül eder.

Hurma ile iftar etmek sünnettir. İftar edince, (Zehebez-zama’ vebtellet-il uruk ve sebet-el-ecr inşaallahü teâlâ) duasını okumak, teravih kılmak ve hatim okumak önemli sünnettir.

ÜÇ AYLAR

Üç aylar veya Mubarek üç aylar, Hicri takvim`de mukaddes olan Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır. Faziletli sayıldığı için ibadetler artırılır, günahlardan en azından saygıdan dolayı sakınılır ve Ramazan ayına hazırlık yapılır. Hadise göre Recep Allah`ın ayıdır, Şaban Peygamber Muhammed`in ayıdır, Ramazan da ümmeti`nin ayıdır. Ayrıca, Recep Regaib Kandili ve Mirac Kandilini, Şaban Beraat Kandilini ve Ramazan Kadir Gecesini barındırır.

Yorum Ekle
Yukarı Git