Rusya'dan Suriye'de Ateşkes !

Rusya'dan Suriye'de Ateşkes !

20

İstanbul

Rusya'dan Suriye'de Ateşkes !

, Rusya'dan Suriye'de Ateşkes !
Doğu Guta’daki katliamın ardından BMGK’nın kabul ettiği 30 günlük ateşkes hakkında konuşan Rus bakan Lavrov, bütün taraflar nasıl uygulanacağını onaylamadan anlaşmanın yürürlüğe girmeyeceğini ifade etti. 26.02.2018
Rusya'dan Suriye'de Ateşkes !

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bütün taraflar nasıl uygulanacağını onaylamadan, Suriye’de ateşkesin başlamayacağını söyledi.

BMGK, Cumartesi’yi Pazar’a bağlayan gece, Suriye'ye insani yardım ulaştırılabilmesi ve özellikle rejim kuşatması altında bulunan Doğu Guta'daki durumu ağır hasta ve yaralıların tahliyesi için en az bir ay insani ateşkes kararı alındığını duyurmuştu.

Ancak kararda, Suriye'de DEAŞ, El Kaide, Nusra Cephesi ve BMGK tarafından belirlenen diğer terörist gruplar ile bunlarla bağlantılı birey ve gruplara yönelik askeri operasyonlara devam edileceği de ifade edilmişti. Bu ifade, Esed rejimi, İran ve Rusya’nın sivilleri öldürdükten sonra, onların terörist olduğunu iddia edebileceği şüphesini doğurmuştu.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde alınan 30 günlük ateşkes kararına rağmen, Şam rejimine bağlı birlikler özellikle Şam çevresindeki bölgelerde ve Doğu Guta’da çatışmalara devam ediyor.

Şam rejimi ve destekçilerinin son operasyonları, geçen hafta özellikle Doğu Guta’da 500’den fazla kişinin ölümüne neden olmuştu. 103 günde ölenlerin sayısı ise toplamda 1.100 kişiyi aşıyor.

“Yeryüzündeki cehennem”

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyinin 37. Oturumu, İsviçre'deki BM Cenevre Ofisi'nde başladı.

Oturumda konuşan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Beşşar Esed rejiminin ablukasındaki Doğu Guta'da yaşayan 400 bin kişiye acil, güvenli ve sürekli olarak insani yardım verilmesi ve yaralılar ile hastaların tahliyesi için BM'nin göreve hazır olduğunu bildirdi.

Doğu Guta halkının daha fazla bekleyemeyeceğini vurgulayan Guterres, "Yeryüzündeki bu cehennemi (Doğu Guta) durdurmak için tam zamanı." ifadesini kullandı.

Guterres, bölgede çatışan tüm tarafların uluslararası hukuka uygun şekilde sivilleri ve sivil yapıları koruma zorunluluğu olduğunun altını çizerek, BMGK'nın ateşkes kararının sadece uygulanması halinde anlam kazanacağını kaydetti.

“Dünyada en fazla ayrımcılığa uğramış halk…”

Myanmar'da fanatik Budistlerin ve güvenlik güçlerinin Müslümanlara şiddet uyguladığı Arakan eyaletini bir kaç kez ziyaret ettiğini anımsatan Guterres, "Benim tecrübeme göre, Arakan halkı dünyada en fazla ayrımcılığa uğramış bir halktır. Bu hatta geçen yıl (25 Ağustos öncesi) ortaya çıkan krizden önce de böyleydi" diye konuştu.

Guterres, Arakan halkının vatandaşlık haklarından mahrum kaldığını, ordu güçlerince acımasız bir zulme tabi tutulduğunu ve evlerinden sürüldüğüne işaret ederek, tüm bunların Myanmar'da Müslüman Arakanlılara karşı etnik bir temizlik yapıldığının göstergesi olduğunu bildirdi.

Arakan sorununa kalıcı bir çözüm bulunması gerektiğini belirten Guterres, Myanmar hükümetine Arakan'a insani erişim sağlaması ve uluslararası topluma da Bangladeş'e kaçmak zorunda kalan Arakanlı Müslümanlara daha fazla destek verilmesi çağrısında bulundu.

BM İnsan Hakları Konseyinin 37. Oturumu 23 Mart'a kadar sürecek. Oturumda başta Suriye, Myanmar, İsrail işgali altındaki Filistin toprakları, Mısır, Güney Sudan, Yemen, Kuzey Kore ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti olmak üzere dünyanın değişik bölgelerindeki insan hakları sorunları, ifade özgürlüğü, iklim değişikliği, sığınmacılar ve aile içi şiddet gibi konular ele alınacak.

Çeşitli panel ve etkinliklerin düzenleneceği oturumda, insan hakları konularında çok sayıda rapor değerlendirilecek.

Kaynak; Milliyet

Yorum Ekle
Yukarı Git