Şanghay kurucusundan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mesaj

Şanghay kurucusundan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mesaj

21

İstanbul

Şanghay kurucusundan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mesaj

Şanghay kurucusundan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mesaj, Şanghay kurucusundan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mesaj
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Avrupa Birliği'ne verdiği tepkinin ardından Şanghay'a yeşil ışık yapması dengeleri değiştirdi. Şanghay İşbirliği Örgütü kurucularından Kırgız Orgeneral Leonid İvaşov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sözlerine olumlu baktıklarını dile getirdi. 22.11.2016
Şanghay kurucusundan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mesaj

Şanghay'a yeşil ışık yakarak Avrupa Birliği'ne tepkisini dile getiren Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a anghay İşbirliği Örgütü kurucularından Kırgız Orgeneral Leonid İvaşov'dan destek geldi.

Sputnik'e konuşan askeri uzman İvaşov şu ifadeleri kullandı: “Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan'ın bu açıklaması ve Ankara'nın ŞİÖ'ye üye olma çabası doğru bir karar. Bu teşkilat Avrasya kapsamına ve Avrasya niteliğine sahip. ŞİÖ'nün parlak ve geniş bir perspektifi var. Ekonomik alan, ulaşım ve güvenlik anlamında da geleceği parlak. Örneğin Hindistan ve Pakistan gibi nükleer güce sahip bu iki ülke aynı anda ŞİÖ'ye üye oldu. Bunun sonucunda Hindistan ve Pakistan arasında askeri gerginlik de azaldı. Ekonomi, ulaşım ve güvenlik açısından Türkiye'nin ŞİÖ'de olması çok önemli."

"Türkiye NATO'dan ayrılma süreci başlatmalı"

İvaşov açıklamalarına şöyle devam etti: “Fakat şöyle bir durum da var: NATO gibi agresif bir askeri bloğun üyesi için ŞİÖ'e üyeliği öngörülmüyor. En azından durum şimdilik böyle. Özellikle NATO bağımsızlık için mücadele eden bazı devletleri yok etti. Dolayısıyla bu süreç (Türkiye'nin olası ŞİÖ üyeliği) iki taraflı olmalı. Bir taraftan Türkiye üyelik sürecine devam etmeli. Diğer taraftan da NATO'dan ayrılma sürecini başlatmalı. Ayrıca ABD'nin yeni başkanı Donald Trump NATO'yu eskimiş bir kurum olarak nitelendirdi. Trump'a göre, üye ülkeler sadece para almak değil, aynı zamanda da güvenliklerinin sağlanması için ABD'ye para ödemeli. Dolayısıyla Türkiye bunların hesabını yapmalı ve tercihini ortaya koymalı."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan seyahatinden dönüşünde Şanghay Beşlisi'ne ilişkin, şu ifadeleri kullanmıştı:

Mesela, “Şanghay 5'lisi içerisinde Türkiye niye olmasın?" diyorum. Bunu sayın Putin'e olsun, Nazarbayev'e olsun, şu anda Şanghay 5'lisinin içerisinde olanlara da söyledim. Başlangıçta 5 ülkenin kurduğu Şanghay İşbirliği Örgütü'ne daha sonra Özbekistan, Pakistan, Hindistan gibi ülkeler de dahil oldu... İran da girmek istiyor. Sayın Putin, “Bunu değerlendiriyoruz" gibi bir ifade de kullandı. Türkiye'nin Şanghay 5'lisi içerisinde yer alması, bu konuda çok daha rahat hareket etmesini sağlayacaktır diye düşünüyorum.

Yorum Ekle
Yukarı Git