Türkiye Havza Bazlı Destekleme Modelin mi Geçecek ?

Türkiye Havza Bazlı Destekleme Modelin mi Geçecek ?

18

İstanbul

Türkiye Havza Bazlı Destekleme Modelin mi Geçecek ?

, Türkiye Havza Bazlı Destekleme Modelin mi Geçecek ?
Türkiye Artık Tarımda Havza Bazlı Destekleme Modeline Geçiyor.“ Eğer Açıklanan Bölgesel Ürünleri Ekersen Daha Fazla Destek Alacaksın. 07.11.2017
Türkiye Havza Bazlı Destekleme Modelin mi Geçecek ?

Türkiye Artık Tarımda Havza Bazlı Destekleme Modeline Geçiyor.“ Eğer Açıklanan

Bölgesel Ürünleri Ekersen Daha Fazla Destek Alacaksın.

Kocaeli İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü İlhan ÖZEL Havza Bazlı DesteklemeÖdemeleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından çalışmaları yürütülen "Türkiye MilliTarım Destekleme Modeli" kapsamındaki havza bazında desteklenecek ürünlerindağılımı belirlendi.Havza Bazlı Destekleme Modeli tarımda yaşadığımız bazı sıkıntılar neticesinde hayatageçirilmesine karar verilen bir projedir. Zira ürün üretimi yıllara göre düzensizliklergöstermektedir. Bu düzensizlikler ise ürün fiyatlarının dalgalanmasına neden olmaktadır.Çiftçimiz ne kadar emek ve zaman harcarsa ne kadar gelir elde edeceğini bilememektedir.Tarımsal ürünler bazı seneler çok üretilmekte klasik Ekonomi kuramı gereği otomatik olarakfiyatlar aşağı düşmektedir. Piyasada bir ürün bolluğu yaşanmakta ancak çiftçinin yüzüfiyatların düşmesi dolayısıyla gülememektedir. Bazı yıllarda ise ürün miktarı az olmaktapiyasanın ihtiyacını karşılayamamakta fiyatlar ani olarak yükselmekte ancak bu seferdevatandaşlarımız istedikleri ürünlere ulaşamaz hale gelmektedirler. Yani arz talep piyasasıdengesizlik göstermektedir. İşte bu düzensizlikleri ortadan kaldırmak için Gıda, Tarım veHayvancılık Bakanlığı harekete geçti.Türkiye de 941 Tarım Havzasında 21 Ürün DesteklenecekBu çerçevede Havza Bazlı Destekleme Modeli geliştirilmiştir. Bu destekleme modelindebakanlığımız adından da anlaşılabileceği gibi ilçe bazında destekleyeceği ürünleri teker tekertespit etmiş ve yayınlamıştır. Bu destekleme modeli ile toprakların boş kalmaması, yanlışürünlerin ekilmemesi, arz ve talep arasında yukarıda bahsettiğimiz dengesizliklerinyaşanmaması için bu modele geçilmiştir. Bu model kapsamında 941 tarım havzası belirlenmişolup, bu havzalarda ekilecek ürünlerin listesi Gıda. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığıtarafından yayınlanmıştır. Havza bazlı destekleme uygulamaları kapsamında, ülkemizde arzaçığı bulunan, stratejik ve bölgesel önem arz eden, insan beslenmesi sağlığı ve hayvansalüretim açısından önem arz eden buğday, arpa, çavdar, çeltik, dane mısır, tritikale, yulaf,mercimek, nohut, kuru fasulye, pamuk, soya, yağlık ayçiçeği, kanola, aspir, çay, fındık,zeytinyağı, patates, soğan (kuru) ve yem bitkilerinden oluşan 21 ürün bazında değerlendirmeyapıldı.

Söz konusu ürünlerle ilgili olarak istatistiki veriler, ekim nöbeti (münavebe), iklim, toprak vetopografya, su kısıtı verileri (mevcut su potansiyeli ve bitki su tüketimi), il veilçelerdeki kamu, STK ve üniversitelerin teklifleri dikkate alınarak 1 milyardan fazla verininyer aldığı Karar Destek Sistemi sonucunda 941 havza/ilçe bazında dağılımı belirlendi.Bu projenin amacı rastgele bir ekim değil de planlı bir ekim modeline geçilerek yukarıdabahsettiğimiz sıkıntıların bir daha yaşanmamasını temin etmektir. Bu model ile ülke topraklarıdaha verimli kullanılacak, çiftçilerimiz ile halkımız daha rahat edeceklerdir. Türkiye’de artıkrastgele bir üretim yerine iklime, toprağa ve suya bağlı bilimsel bir üretim modelinegeçilmektedir.

Bu planlı üretim modeline geçişle artık üreticilerimizin ürettikleri ürünler ellerindekalmayacak, piyasadaki arz talep dengesizlikleri de büyük oranda ortadan kalkmış olacaktır.Kocaeli’nde İlçeler Bazında Desteklenecek Ürünler Belli Olduİl Müdürümüz İlhan ÖZEL açıklamalarına şöyle devam etti. Bakanlığımızca 2017 yılı üretimsezonu için ilçeler bazında aşağıda ürün tablosu açıklanmıştır. İlçeler bazında bu ürünleriekenler fark ödemesi altında desteleme alacaklardır. Örneğin İzmit te, Kandıra da Karamürselde Yağlık Ayçiçeği eken ve bunu belgelendirirse kilogram başı 40 kuruş destek alacaktır.Üreticilerimiz konuyla ilgili Detaylı bilgi için İl ve İlçe Müdürlüklerine başvurabilirler.

İLÇE ADI DESTEKLENECEK ÜRÜNLERBaşiskele Buğday, Mısır (Dane), Kuru Fasulye,

Yem Bitkileri, Yulaf, Soğan (Kuru

Darıca Arpa, Buğday, Yem Bitkileri, Zeytinyağı

Derince Arpa, Buğday, Yem Bitkileri

Dilovası Buğday, Yem Bitkileri

Gebze Buğday, Tritikale, Yem Bitkileri

Gölcük Arpa, Buğday, Mısır (Dane), Kuru

Fasulye, Yem Bitkileri, Yulaf

İzmit Arpa, Buğday, Mısır (Dane), Ayçiçeği(Yağlık), Yem Bitkileri, Soğan (Kuru)

Kandıra Buğday, Mısır (Dane), Ayçiçeği (Yağlık),Yem Bitkileri, Yulaf, Fındık, Soğan(Kuru)

Karamürsel Arpa, Buğday, Kuru Fasulye, Tritikale,

Ayçiçeği (Yağlık), Yem Bitkileri

Kocaeli-Kartepe Arpa, Buğday, Mısır (Dane), Yem

Bitkileri

Kocaeli-Körfez Arpa, Buğday, Yem Bitkileri, Yulaf,

Soğan (Kuru)

Yorum Ekle
Yukarı Git