Yükseliş devam ediyor! Yüzde 52'ye çıktı...

Yükseliş devam ediyor! Yüzde 52'ye çıktı...

9

İstanbul

Yükseliş devam ediyor! Yüzde 52'ye çıktı...

Yükseliş devam ediyor! Yüzde 52'ye çıktı..., Yükseliş devam ediyor! Yüzde 52'ye çıktı...
Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Canko, 3D Secure ile yapılan güvenli ödeme işlemlerinin bu yılın 10 ayında yüzde 52'ye çıktığı bilgisini verdi. 19.11.2016
Yükseliş devam ediyor! Yüzde 52'ye çıktı...

BKM ekim ayı verilerinden derlenen bilgilere göre, Türkiye'de 57,9 milyon kredi kartı, 114,5 milyon da banka kartı olmak üzere 172,4 milyon kart kullanılıyor.

Banka kartları ve kredi kartları ile ekim ayında toplam 50 milyar TL'lik ödeme yapıldı. Bu tutarın 45,5 milyar TL’sinde kredi kartları, 4,5 milyar TL'sinde banka kartları kullanıldı. Geçen yılın aynı dönemine göre büyüme oranı banka kartı ile ödemelerde yüzde 31, kredi kartı ile ödemelerde yüzde 7 seviyesinde gerçekleşti. Geçen yıl ekim ayında banka kartları ile 3,5 milyar TL ve kredi kartları ile 42,6 milyar TL tutarında ödeme yapılmıştı.

İNTERNETTEN KARTLI ÖDEMELERDE ARTIŞ YAŞANDI

Bu yılın ocak-ekim dönemini kapsayan 10 ayda toplam 55,8 milyar lira tutarında internetten kartlı ödeme gerçekleştiği görüldü. Buna göre önceki yılın aynı dönemine kıyasla internetten kartlı ödemelerde gerçekleşen artış oranı yüzde 22 oldu.

Toplam kartlı ödemeler içindeki internetten ödeme payı ise geçen yılın aynı döneminde yüzde 10,4 olarak gerçekleşirken, 2016 yılının 10 ayında yüzde 11,52e yükseldi.

"KARTLI ÖDEMELERDE DOLANDIRICILIK EN ALT SEVİYEDE"

BKM Genel Müdürü Canko, her iki internet alışverişinden birinin "3D Secure Güvenli Ödeme Yöntemi" ile yapıldığına ve kartlı ödemelerin güvenli büyüdüğüne dikkati çekti.

İnternetten yapılan alışverişler dikkate alındığında 2010 yılında yüzde 18,3 olan "3D Secure" ile yapılan güvenli ödeme işlemlerinin 2016 yılının 10 ayında yüzde 52'ye çıktığını ifade eden Canko, bugün internetten yapılan kartlı ödemelerin çoğu 3D Secure ile güvenli bir şekilde gerçekleştirildiğini söyledi.

Canko, şunları kaydetti: "BKM dolandırıcılık istatistikleri dikkate alındığında yurt içi fiziki POS'larda yapılan her 1 milyon liralık kartlı ödemenin 2010 yılında 33 lirasında dolandırıcılık gerçekleşmekteydi. Bu yılın 10 aylık verilerine göre ise her 1 milyon liralık işlemde sadece 8 lira dolandırıcılık işlemine maruz kalındı. Kredi kartlarının, ATM'lerin ve POS'ların tamamının chip&pin teknolojisine sahip olduğu ülkemizde, bankalarımızın dolandırıcılık izleme ve önleme yöntemlerini oldukça etkin bir şekilde uygulaması ve kartlı ödeme sektörü altyapımızın oldukça gelişmiş olması sayesinde dolandırıcılık rakamları en alt seviyelerde seyrediyor."

Benzer Haberler
Yorum Ekle
Yukarı Git